KTO MOŻE ŻĄDAĆ UDOSTĘPNIENIA DANYCH PODMIOTOWYCH W FORMIE WYPISÓW Z EWIDENCJI GRUNTÓW, BUDYNKÓW I LOKALI

Często spotykacie się Państwo w urzędach z odmową udostępnienia Państwu istotnego dokumentu w postaci „WYPISU” z ewidencji gruntów. Dokument ten jest Państwu potrzebny np. do załatwienia różnych spraw w kancelariach notarialnych, w sądzie, w różnych urzędach.

Taki dokument udostępnia starosta, jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków lub wójt, jeżeli na wniosek gminy starosta powierzy wójtowi w drodze porozumienia prowadzenie spraw należących do jego zadań i kompetencji.

W pierwszej kolejności wyjaśnię Państwu – Czytelnikom w jakiej formie organ prowadzący ewidencję może udostępnić informacje.

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne starosta jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków udostępnia informacje zawarte w operacie ewidencyjnym w formie:

wypisów z rejestrów, kartotek i wykazów tego operatu;

2)  wyrysów z mapy ewidencyjnej;

3)  kopii dokumentów uzasadniających wpisy do bazy danych operatu ewidencyjnego;

4)  plików komputerowych sformatowanych zgodnie z obowiązującym standardem wymiany danych ewidencyjnych;

5)  usług, o których mowa w art. 9 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Składając taki wniosek należy wypełnić odpowiedni formularz, stanowiący wzorzec. Formularze dostępne są w każdych urzędach lub można je pobrać z Biuletynów Informacji Publicznej (BIP), w których należy w szczególności określić przedmiot żądania: numer działki, nazwę miejscowości lub dzielnicy, nazwę gminy lub miasta.

Treść przepisu art. 24 ust.5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne precyzuje komu starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków, zawierające dane podmiotów oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane.

Każdy, z zastrzeżeniem ust. 5, może żądać udostępnienia informacji zawartych w operacie ewidencyjnym, wobec czego podkreślić należy, że „nie każdy” może żądać udostępnienia informacji z operatu ewidencyjnego.

Art.24 ust. 5. ustawy brzmi: „starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane, na żądanie:

1)  właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

2)  organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących, na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

2a)  operatorów sieci w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych;

3)  innych podmiotów niż wymienione w pkt 1-2a, które mają interes prawny w tym zakresie.”

 Reasumując powyższe przedstawię Państwu w prosty sposób komu starosta może udostępnić przedmiotowy dokument w postaci „WYPISU” z ewidencji gruntów, budynków i lokali, a komu nie.

Udostępnić wypis można właścicielom lub władającym gruntami, budynkami lub lokalami, których udostępniany wypis dotyczy, a także innych podmiotów, które mają interes prawny w tym zakresie.

W tym momencie należy wyjaśnić, co to takiego ten interes prawny? Czy interesem prawnym będzie np. fakt, że do urzędu przyjdzie przykładowy Kowalski, który zażąda od starosty udostępnienia wypisu z ewidencji gruntów do działki „A” w Zakopanem, której nie jest właścicielem, a którą chce kupić od przykładowego Kwiatkowskiego, a ten mieszka w Warszawie. Dokument jest mu potrzebny do sporządzenia umowy kupna – sprzedaży w kancelarii notarialnej.

Otóż, proszę Państwa pan Kowalski nie ma w tym żadnego interesu prawnego lecz wyłącznie interes faktyczny (chce kupić działkę), wobec czego starosta nie może udostępniać takiego wypisu. Fakt ten wynika z ochrony danych osobowych i ochrony danych podmiotowych. Interes prawny wynika wprost z przepisu, czyli składając wniosek o udostępnienie wypisu działki „A” Kowalski winien powołać się na przepis prawa, dopiero wtedy mógłby taki dokument uzyskać.

Innymi słowy: odwołanie się do interesu prawnego w art.24 ust.5 pkt 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, a nie faktycznego sprawia, że został tym samym zawężony krąg osób, którym mogą zostać wydane dane w zakresie danych podmiotów ujawnionych w operacie ewidencyjnym. Osoba zainteresowana pozyskaniem danych, jeżeli nie jest w stanie wskazać swojego interesu prawnego, odwołując się do istniejącej normy prawa, posiada jedynie interes faktyczny, który nie upoważnia organu administracji do wydania żądanych danych. Dotyczy to przypadku, kiedy osoba żądająca wydania danych ewidencyjnych nie może poprzeć swojego zainteresowania w ich pozyskaniu powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

W jaki sposób problem wyżej opisany można rozwiązać? Wystarczy w rozmowie ze sprzedającym ten fakt ustalić: poprosić o dostarczenie przez sprzedającego wypisu do kancelarii notarialnej, w której sprzedający i kupujący sporządza umowę w formie aktu notarialnego lub uzyskać od sprzedającego (właściciela działki) pełnomocnictwo/ upoważnienie do udostępnienia (otrzymania) wypisu z ewidencji gruntów i budynków, wówczas organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków taki wypis udostępni za opłatą, zgodną z cennikiem wynikającym z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Jeżeli zaprezentowana treść spodobała się Państwu, to pozostańmy proszę w kontakcie: polub na facebooku, fanpage czy na Instagramie itp.