Z uwagi na częste pytania od Czytelników i znajomych oraz zastrzeżenia dotyczące procedury wznowienia znaków granicznych koniecznym wydaje się przybliżenie przepisu obejmującego to zagadnienie. Szczegóły zostały już przedstawione przeze mnie we wcześniej publikowanym artykule p.n. „WZNOWIENIE ZNAKÓW GRANICZNYCH LUB WYZNACZENIE PUNKTÓW GRANICZNYCH”, natomiast w tym artykule doprecyzuję jeszcze Państwu pewne kwestie na prośbę jednego z moich Czytelników.
Procedura wznowienia znaków granicznych została uregulowana zapisami art. 39 ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, zgodnie z którymi: „Przesunięte uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór, co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy.”
To oznacza, że wznowienie znaków granicznych (lub wyznaczenie punktów granicznych) jest czynnością techniczną, a samo postępowanie przewidziane w trybie art. 39 ust.1 ustawy nie ma charakteru postępowania administracyjnego i nie wiąże się z jakimkolwiek rozstrzygnięciem organu, ponieważ nie leży w zakresie jego właściwości. W przeciwieństwie do rozgraniczenia (organem właściwym w postępowaniu administracyjnym jest wójt).
Jeżeli w procesie technicznym dotyczącym wznowienia znaków granicznych zaistnieje spór co do położenia wznawianych znaków granicznych, strony mogą wystąpić o rozstrzygnięcie sprawy do sądu, gdyż w tym obszarze działania określona została wyłączna jego kompetencja.
Wznowienia znaków granicznych dokonują podmioty, o których mowa w art. 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne na zlecenie zainteresowanych stron.
W każdym przypadku wykonywania czynności dotyczących wznowienia znaków granicznych wykonawca ma obowiązek zgodnie z obowiązującymi przepisami pracę geodezyjną zgłosić właściwemu miejscowo staroście, a po wykonaniu pracy zgłosić o jej zakończeniu. Do zawiadomienia o zakończeniu wykonania pracy geodezyjnej załącza się powstałą dokumentację w formie operatu technicznego, który podlega weryfikacji. Pozytywny wynik weryfikacji stanowi podstawę włączenia realizowanej pracy geodezyjnej na zlecenie stron do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dopiero wówczas można mówić o zakończeniu zleconej pracy geodezyjnej jednostce specjalizującej się w świadczeniu usług geodezyjnych – wykonawcy prac geodezyjnych.