W swojej codziennej pracy napotykam często na sytuacje, w których zwracają się Państwo z rożnymi problemami dotyczącymi wykonywania usług geodezyjnych przez GEODETÓW/ Wykonawców prac geodezyjnych z którymi zawarliście umowy na specjalistyczne usługi geodezyjne. Sytuacje takie dotyczą najczęściej nieterminowego wykonania usług, które niekiedy ciągną się latami. Bardzo często umowy te niestety mają formę ustną.
Pragnę wyjaśnić Państwu – moim Czytelnikom, że w takich sytuacjach ze względu na cywilno – prawny charakter umowy wiążącej geodetę – wykonawcę prac geodezyjnych i zlecającego pracę geodezyjną organy służby geodezyjnej jak np.: starosta wykonujący swoje zadania przy pomocy geodety powiatowego oraz wojewoda wykonujący swoje zadania przy pomocy Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego nie są uprawnione do ustalania, ani tym bardziej do egzekwowania warunków zapisów umowy pomiędzy zlecającym a przyjmującym zlecenie – geodetą. Roszczenia pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą pracy geodezyjnej nie są w kompetencji organów służby geodezyjnej i kartograficznej, lecz mogą być rozpatrzone w postępowaniu cywilno – prawnym. Przepisy w tym zakresie normuje ustawa Kodeks Cywilny. Tryb postępowania cywilnego natomiast określają przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. Zgodnie z art.2 Kodeksu Postępowania Cywilnego do rozpatrywania spraw cywilnych powołane są sądy powszechne. Zatem w tym kontekście organy służby geodezyjnej jak: starosta, wojewoda, marszałek, Główny Geodeta Kraju nie są zobowiązane rozpatrzeć Państwa wnioski z uwagi na brak uprawnień do tego działania.
Informuję przy tym jednocześnie, że mogą się Państwo zwrócić się o pomoc do powiatowego rzecznika konsumentów, do zadań którego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów należy między innymi bezpłatne poradnictwo konsumenckie i informacje prawne w zakresie ochrony interesów konsumentów oraz występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w powiatach udzielane są także darmowe porady prawne w ramach ustawy z dnia 15 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz o edukacji prawnej, z których również niektórzy z Państwa(m.in. w trudnej sytuacji życiowej) mogą skorzystać.
Zapraszam także do przeczytania wcześniejszego artykułu: „ODPOWIEDZIALNOŚĆ WYKONAWCY PRAC GEODEZYJNYCH/ GEODETY UPRAWNIONEGO”.