PROBLEM GRANIC

Problem „GRANIC” to tema rzeka, jest niejednoznaczny, a nawet bym określiła, że jest trudny i skomplikowany.

Jakie GRANICE występują w praktyce?

  1. Granice działek ewidencyjnych, ustalone kiedyś w specjalnym trybie, określonym przepisami o zakładaniu ewidencji gruntów i budynków. Praktycznie ewidencja jest założona dla całego kraju, stąd też w operacie ewidencyjnym mamy wykazane granice wszystkich działek.
  2. Granice prawne, choć oficjalnie w obecnym systemie prawnym nie występuje pojęcie „granicy prawnej”, wobec czego skomplikowane jest ustalenie katalogu procesów dla którego jasno można stwierdzić, że „ustalona” granica ma status „granicy prawnej”. Przyjmuje się, że GRANICE PRAWNE to takie granice, dla których w specjalnym postępowaniu zostały ustalone zasięgi prawa własności – postępowania prawne, w których dokonano ustalenia i „zatwierdzenia” granicy. Granice tak ustalone charakteryzują się ważną cechą, że raz ustalone nie podlegają ponownemu ustaleniu ani też rozgraniczeniu w postępowaniu administracyjnym czy sądowym.

 

Jakie granice faktycznie w terenie przebiegają?

Zapewne wiele osób z nas zastanawia się i myśli, że GRANICE to „miedze” jakie faktycznie w terenie przebiegają.

Gdybyśmy obecnie pomierzyli w terenie stan użytkowania (ogrodzenia i widoczne miedze) – faktyczny przebieg „granic” to zapewne w dużej ilości przypadków nie będą się one pokrywały z granicami ewidencyjnymi.

Jaki są przyczyny takiego stanu rzeczy?

  • Brak prawidłowego ustalenia granic przy zakładaniu i modernizacji ewidencji.
  • Niedoskonałe techniki i sposoby pomiarów oraz obliczeń przy zakładaniu ewidencji gruntów.

Związek z tematyką tego wpisu ma artykuł z sierpnia:

http://martakorona.pl/blog/2017/08/12/granice-prawne-oraz-granice-ustalone-uprzednio-w-ewidencji-gruntow/

Wszyscy doskonale zdajemy sobie  z tego sprawę, że najważniejszym elementem poprawnie wykonanej PRACY GEODEZYJNEJ w postaci: map/ dokumentów do celów prawnych lub map do celów projektowych jest poprawne wykazanie granic działek ewidencyjnych/ nieruchomości i powierzchni działek, jeśli chodzi o mapy do celów prawnych.