ROZSTRZYGANIE SPORÓW WŁASNOŚCIOWYCH NIE JEST ROLĄ EWIDENCJI GRUNTÓW I PROWADZĄCYCH JĄ ORGANÓW

Ten wpis chcę poświęcić moim Czytelnikom w celu wyjaśnienia roli EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW w życiu codziennym, a w zasadzie wyjaśnię Państwu w mega skrótowy sposób, czego ewidencji nie wolno i organom ją prowadzącym.

Na początek zdefiniuję pojęcie:

Zgodnie z art.2 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne przez ewidencję gruntów i budynków (kataster nieruchomości) – rozumie się system informacyjny zapewniający gromadzenie, aktualizację oraz udostępnianie, w sposób jednolity dla kraju, informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych podmiotach władających lub gospodarujących tymi gruntami, budynkami lub lokalami.

Zgodnie z art. 7d , pkt 1 lit.a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ewidencja gruntów i budynków jest prowadzona przez starostów.

Czym jest ewidencja, jej charakter i znaczenie – o tym pisałam 13 lipca 2017 r. w swoim wpisie na blogu: http://martakorona.pl/blog/2017/07/13/czym-jest-ewidencja-gruntow-i-budynkow-oraz-jej-charakter-i-znaczenie/

Każdego dnia w swojej pracy czytam wnioski dotyczące różnych żądań względem starosty jako organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków. Interesanci piszą różne treści w tych wnioskach, niekiedy bywają to „długie opowiadania” poruszające wielowątkową tematykę typu:

– co sąsiad zrobił z miedzą,

– kto pozbawił Państwa własności etc.

Na podstawie obowiązujących przepisów stwierdzić należy, że zapisy w ewidencji gruntów mają charakter wyłącznie techniczno – deklaratoryjny, a starosta jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków rejestruje jedynie stany prawne ustalone w innym trybie lub przez inne organy.

Jeśli w jakikolwiek sposób doszło do sporu granicznego i brak jest dokumentów geodezyjnych umożliwiających poprowadzenie procedury wznowienia znaków granicznych w trybie art. 39 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne to proszę mieć na uwadze, że powstałego SPORU nie można zażegnać w trybie: aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków.

Jeżeli w procesie technicznym dotyczącym wznowienia znaków granicznych zaistnieje spór co do położenia wznawianych znaków granicznych, strony mogą wystąpić o rozstrzygnięcie sprawy do sądu, gdyż w tym obszarze działania określona została wyłączna jego kompetencja.

Natomiast, jeżeli dojdzie do rozgraniczenia to organem właściwym do przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego jest: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Zgodnie z art. 152 Kodeksu cywilnego to „Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie”.

Szanowni Państwo: powszechnie ugruntowanym jest twierdzenie, że EWIDENCJA GRUNTÓW I BUDYNKÓW nie ma CHARAKTERU PRAWOTWÓRCZEGO.

Jej zadaniem jest tylko i wyłącznie odzwierciedlanie w sposób prawidłowy aktualnego stanu prawnego, a nie tworzenie stanu prawnego nowego, choćby był on zgodny z żądaniem wnioskodawcy.

W szczególności podkreślić należy się, że rolą ewidencji i prowadzących ją organów NIE JEST rozstrzyganie sporów własnościowych, a więc dotyczących takich kwestii jak: komu przysługuje prawo własności, a także, co należy z mocą podkreślić jaki jest jego zasięg lub jakie są jego ograniczenia.

Całkowicie BŁĘDNYM JEST oczekiwanie WNIOSKODAWCY, że w ramach postępowania ewidencyjnego dojdzie do ZAŁATWIENIA SPORU o przysługujące prawa: PRAWO WŁASNOŚCI lub ZASIĘGU PRAWA WŁASNOŚCI.

Wyjaśniam i szczególnie podkreślam, że organy ewidencyjne nie są uprawnione do rozstrzygania tego rodzaju kwestii lecz jedynie do zbadania, czy na podstawie dostępnych dokumentów zasadnym jest dokonanie zmian istniejących wpisów lub czy na podstawie przedstawionych/ dostarczonych przez wnioskodawców dokumentów można dokonać zmian w prowadzonej ewidencji – w trybie: AKTUALIZACJI INFORMACJI ZAWARTYCH W EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW.