NIEDOPUSZCZALNOŚĆ ROZSZERZENIA ZAKRESU I RODZAJU PRACY GEODEZYJNEJ POPRZEZ ZGŁOSZENIE UZUPEŁNIAJĄCE

Wraz z nowelizacją14 lipca 2014 r. przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne powstało wiele niejasności i wręcz sytuacji kontrowersyjnych w kwestii zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych.

Pojęcia „zgłoszenie pierwotne” oraz „zgłoszenie uzupełniające do zgłoszenia o identyfikatorze” zostały wprowadzone na wzorach zgłoszeń prac geodezyjnych i prac kartograficznych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie formularzy dotyczących zgłoszenia prac geodezyjnych i prac kartograficznych (…) jako oznaczenie formularzy w celu ułatwienia pozyskiwania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, niezbędnych do wykonania zgłoszonych prac.

Formularz z zaznaczonym polem „zgłoszenie uzupełniające do zgłoszenia o identyfikatorze” powinien być stosowany w przypadku zaistnienia potrzeby udostępnienia dodatkowych materiałów zasobu do wykonania już zgłoszonych prac geodezyjnych lub kartograficznych. Zgodnie z definicją „uzupełnienie” stanowi „dopełnienie czegoś”. Stąd zgłoszenie uzupełniające należy traktować jako uzupełnienie czegoś już rozpoczętego.

Podkreślić należy, że rolą wykonawcy prac geodezyjnych na etapie składania zgłoszenia pierwotnego jest jednoznaczne określenie zakresu i rodzaju zgłaszanych prac geodezyjnych i kartograficznych. Zgłoszenie pierwotne powinno być poprzedzone analizą geodezyjnych zamierzeń inwestycyjnych i oczekiwań od Wykonawcy prac geodezyjnych. W ujęciu geodezyjnym rozpoczęta została określona praca geodezyjna na wskazanym obiekcie poprzez identyfikator nadany w zgłoszeniu pierwotnym i tylko w tym zakresie można mówić o uzupełnianiu. Sam wykonawca określa rodzaj zgłoszonej pracy oraz wskazuje właściwy obiekt. Dlatego tylko i wyłącznie w ramach zgłoszenia pierwotnego można żądać dokumentacji dodatkowej. Zgłoszenie dotyczące innych obszarów należy zatem traktować jako zgłoszenie pierwotne. Żadnego znaczenia dla takiej oceny nie ma bliskie położenie działek itp.

Zgłoszenie prac geodezyjnych lub kartograficznych, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne może nastąpić wyłącznie na formularzu oznaczonym jako „zgłoszenie pierwotne” i nie ma możliwości dodania nowego dodatkowego celu lub rodzaju zgłaszanych prac  geodezyjnych lub kartograficznych. Zatem określając nawet w formularzu „zgłoszenie uzupełniające do zgłoszenia o identyfikatorze”:nowy cel, rodzaj i zakres należy traktować jak nową sprawę czyli nowe zgłoszenie pracy geodezyjnej lub kartograficznej w rozumieniu ustawy a nie zgłoszenie uzupełniające.

Podstawa opracowania:

– Prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sygnatura: II SA/Lu 651/16.

– Stanowisko Głównego Geodety Kraju z 31 sierpnia 2015 r. znak: IŻ-PZGiK.7200.13.2015.