JAKA JEST SZEROKOŚĆ MOJEJ DZIAŁKI?

Z takim pytaniem często zwracają się Państwo do różnych instytucji publicznych: starostw, urzędów gmin czy urzędów miast. A często celem tej informacji bywają nieformalne czynności, których chcą Państwo dokonać w terenie. Pragnę podkreślić, że istotą wyznaczenia w terenie punktu granicznego jest tzw. punkt przyłożenia taśmy, a do tej czynności jest niezbędny specjalista w tej dziedzinie, czyli geodeta uprawniony. Podobnie jak z bólem zęba udadzą się Państwo do stomatologa a nie do kowala, tak samo jeśli chodzi o pracę geodezyjną należy zwrócić się do geodety, inaczej mogą Państwo mieć poważne kłopoty z tym związane.

Chcę Państwu wyjaśnić, że istotą jest właściwe położenie znaku granicznego lub punktu granicznego, określające przebieg granic. Natomiast miara pomiędzy tymi punktami lub znakami w terenie stanowi tą szerokość, którą chcielibyście Państwo znać.

Realny wymiar szerokości działki wymaga pośrednictwa wykonawcy pracy geodezyjnej – geodety uprawnionego, który dokona na gruncie czynności „wznowienia znaków granicznych”. Z tych czynności zostanie sporządzony protokół graniczny w trybie art. 39 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Szczegóły przedmiotowej procedury opisałam Państwu w artykule z 8 kwietnia 2017 r. „WZNOWIENIE ZNAKÓW GRANICZNYCH LUB WYZNACZENIE PUNKTÓW GRANICZNYCH”, do przeczytania której zachęcam.

Sprawą istotną jest poszukanie firmy specjalizującej się w świadczeniu usług geodezyjnych, następnie spisanie stosownej umowy na wykonanie takiej usługi. Umowa jest ważna z uwagi na fakt terminowego wykonania zlecenia. Zdarzają się przypadki, że wykonawca pracy geodezyjnej realizuje zlecenie nawet kilka lat. Na taką sytuację nie ma wpływu organ nadzoru geodezyjnego i kartograficznego – wojewoda, ani organ administracji geodezyjnej i kartograficznej – starosta. W skrajnym przypadku natrafienia na nieuczciwego wykonawcę pracy geodezyjnej (usługi wznowienia znaków granicznych bądź wyznaczenia punktów granicznych) mogą Państwo wystąpić na drogę postępowania cywilnego, domagając się dokończenia zleconej usługi.

Obowiązkiem wykonawcy pracy geodezyjnej jest zgłoszenie pracy geodezyjnej w miejscowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, analiza dokumentacji, a następnie wykonanie odpowiednich czynności i procedur. Kolejno zawiadomienie starosty o zakończeniu zgłoszonych prac geodezyjnych. Pozytywny protokół weryfikacji stanowi podstawę włączenia dokumentacji do zasobu oraz rozliczenia się ze zleceniodawcą za wykonaną usługę.