KOMASACJA I DOBRY KAWAŁEK ZIEMI POD LASEM

W dzisiejszym artykule zaprezentuję Państwu skrótowo m.in. cel „KOMASACJI”, co oznacza to pojęcie na przykładzie problemu, z którym zgłosił się do mnie Pan Józef w poniższym liście:

„Szanowna Pani. Nazywam się Józef. Nie wyznaje się na tych internetach, więc w moim imieniu pisze mój wnuczek Adrian. Mam na imię Józef. W latach 70-tych były u nas we wsi pomiary i nadali mi ziemię. Miałem taki fajny kawałek ziemi pod lasem i chcieli mi go zabrać. Ale się uparłem i mówię do tych mierniczych, żeby mi go nie zabierali. No i nie zabrali. Ostał mi się. Jak kartofle się tam posadzi, to dziki trochę zryją. Ale to nic. I teraz u nas we wsi znowu pomiary – komasacja. Mówią że znowu będą zabierać i dzielić co komu. I wiesz Pani, znowu chcą mi ten kawałek zabrać pod lasem. Tylko teraz podobno nie można już tak se wybierać tylko sami będą radzić. A to dobry kawałek ziemi jest. Poradź coś Pani. Ja tam nie jestem biegły w tych internetach, a tam podobno wszystko jest. I wnuczek znalazł Panią i że się Pani na tych sprawach zna.

Józef z Ł.”

 

Szanowny Panie Józefie,

Na wstępie wyjaśnięPanu oraz moim Czytelnikom, że opisana przez Pana „KOMASACJA” oznacza scalanie gruntów przez wymianę między właścicielami w celu przekształcenia gruntów rozdrobnionych w obszary odpowiadające wymogom prawidłowego gospodarowania.

Kwestię opisaną przez Pana w liście reguluje ustawa z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (ostatnia nowelizacja ustawy nastąpiła w 2014 r.).

Zaznaczyć należy, że celem tzw. „KOMASACJI” – scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu.

Postępowanie scaleniowe jest przymusowe. W postępowaniu oprócz uregulowania wzajemnych stosunków prawnych właścicieli gruntów przeprowadza się też miedzy innymi: wytyczenie nowych dróg czy zniesienie służebności.

Z listu napisanego z pomocą i uprzejmością Pana wnuczka – Adriana wynika, że jest Pan „UCZESTNIKIEM SCALENIA”. Wyjaśnię, że jeżeli liczba uczestników scalenia przekracza 10 osób, postępowanie scaleniowe prowadzi się z udziałem rady uczestników scalenia w składzie 3-12 osób, jako społecznego organu doradczego, wybieranego i odwoływanego przez uczestników scalenia z każdej wsi objętej scaleniem. Rada uczestników scalenia jest wybierana na zebraniu uczestników scalenia, zwołanym przez starostę.

Grunty objęte scaleniem szacuje oraz opracowuje projekt scalenia upoważniony przez starostę GEODETA-PROJEKTANT SCALENIA, przy udziale powołanej przez ten organ komisji pełniącej funkcje doradcze.

Wyjaśnię, że GEODETA-PROJEKTANT SCALENIA nie jest pracownikiem Starostwa Powiatowego lecz pracownikiem Wojewódzkiego Biura Geodezji / Biura Geodezji i Terenów Rolnych – jednostka samorządu województwa.

Teraz dla zrozumienia przedstawię ważna kwestie:

  1. Postępowanie scaleniowe (samą procedurę) oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej finansowane ze środków budżetu państwa.
  2. Natomiast prace scaleniowo-wymienne (prace geodezyjne) koordynuje i wykonuje samorząd województwa przy pomocy jednostek organizacyjnych – Biura Geodezji i Terenów Rolnych oraz ich Oddziały / Wojewódzkie Biura Geodezji.

Choć postępowanie scaleniowe – owa KOMASACJA jest przymusowa to zapewniam Pana, że nikt na siłę od razu nie będzie Panu zabierał działki pod lasem, do której czuje Pan takie przywiązanie. Jak już napisałam powyżej postępowanie scaleniowe (w sensie samej procedury) prowadzi starosta. Natomiast organem wykonującym prace scaleniowo – wymienne jest marszałek województwa, który przy pomocy odpowiedniego Wojewódzkiego Biura Geodezji wykonuje prace geodezyjne związane z procedurą scaleniową. GEODETA-PROJEKTANT SCALENIA upoważniony przez starostę opracowuje projekt scalenia. Uczestnicy są informowani o wszystkich działaniach na zebraniach wiejskich.

Dlatego istotną sprawą jest czynny udział Pana osoby w całe postępowanie, czyli: proszę w miarę swoich możliwości uczestniczyć w zebraniach wiejskich, proszę wszelkie swoje wnioski składać odpowiednio wcześnie do GEODETYPROJEKTANTA SCALENIA.

Dokładniej lub inaczej rzecz ujmując Panie Józefie, proszę wszelkie swoje uwagi zgłaszać w następujących miejscach, które skrótowo wymienię dla ułatwienia w punktach, ponieważ SCALENIE (komasacja) jest procedurą skomplikowaną:

  • do RADY UCZESTNIKÓW SCALENIA,
  • do GEODETA-PROJEKTANT SCALENIA / MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA – wykonującego scalenie,
  • do STAROSTY – prowadzącego postępowanie scaleniowe.

Jeżeli swoje wnioski złoży Pan odpowiednio wcześniej/ będzie Pan sygnalizował ten fakt to zapewne GEODETA  – PROJEKTANT SCALENIA znajdzie odpowiednie rozwiązanie, żeby zostawić Panu przedmiotową działkę w starym miejscu, do której jest Pan tak bardzo przywiązany.